Nejčasnějším českým miminkem roku 2019 se stal Tomášek, narozený v písecké porodnici necelou minutu po půlnoci, Nemocnice Písek ale drží v oblasti porodnictví i další primát. Už podruhé za sebou získala prvenství ve spokojenosti rodiček v rámci projektu Přirozený Porod v Porodnici (PPP). Dále je také ojedinělá v tom, že v ní rodí téměř z poloviny ženy z jiných okresů.

V roce 2018 bylo v písecké porodnici 934 porodů, z nichž se narodilo 952 dětí. Dvojčat bylo za loňský rok 18. Nejmenší novorozenec vážil 910 gramů, největší 4850 gramů. Chlapců se narodilo 501, dívek 451. Věk rodiček se pohyboval mezi 16 a 46 lety. Nevšední jména novorozenců byla Natanael, Silver a Timeo.

„V porovnání s porodnicemi v Jihočeském kraji jsou výsledky a čísla velmi dobrá a porodnickému týmu za jeho práci patří obrovské díky. Písecká porodnice má jako jediná v Jihočeském kraji výrazně vyšší počet porodů než je narozených dětí v okrese, v tomto případě v píseckém. V Písku přivádějí na svět své děti matky z celého regionu,“ uvedl primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Písek, a. s., MUDr. Michal Turek, MBA.Ze statistiky Nemocnice Písek vyplývá, že si ji vloni vybralo k porodu neuvěřitelných 45 procent rodiček z jiných okresů. „Do Písku míří rodičky zejména ze severozápadu kraje“, doplnil Turek.

Písecká porodnice dlouhodobě pracuje na zlepšování služeb pro rodičky. Jde cestou odstranění sterility lékařského prostředí. „Naše porodnice dnes vypadá spíše jako zařízení hotelového typu. Byly zrekonstruovány porodní sály. Rodičky si mohou vybrat i barvu sálu. Nově byly zřízeny takzvané rodinné pokoje pro pobyt matek, otců nebo celých rodin společně po porodu. Rodina má k dispozici studio s komfortním sociálním zázemím a wi-fi připojením. Jedná se o plně vybavené apartmány s poskytováním služeb včetně stravování formou minutek pro celé rodiny nebo zázemí pro příbuzné s prvky rodinné intimity. Nabízíme těhotenské předporodní kurzy a v rámci poporodní péče prosazujeme tzv. bonding, přivinutí dítěte k tělu rodičů, který umožňujeme matkám, otcům i po císařském řezu.Samozřejmostí je lidský přístup k rodičkám, vyhovění jejich přání a chápání jejich potřeb,“ řekl předseda představenstva Nemocnice Písek, a. s., MUDr. Jiří Holan, MBA.

PPP2018rod